Güzel Sözler

-

Reklam

-

Dini Sözler

Dini Sözler

DİNİ SÖZLER

dini-sozler-1

Tasavvuf ehli tarafından oluşturulan ve ilahi hatırlatıcı görevi olan sözlerdir. Dini sözler genel itibari ile ahlak, ahret hatırlatıcı sorumluluğuna sahip sözlerdir. Dini sözler özel dini günlerde ve dini sohbetler kullanılan insanın manevi olarak gönüllerine dokunan sözlerdir. Bu sözler ile konuşmalar ayrı bir manalandırılmış ve az kelime ile derin anlamlar ortaya çıkarılabilmektedir. Dini sözlere rehber de denebilir. Yol gösterici özellikleri vardır. Kısa bir cümle söz dahi insanın düşüncelere dalmasına yol açabilir veya ruhunu ferahlatabilir. Kirli düşüncelerden arınmayı sağlayabilir. İman tazeletir bir nevi. Öğüt niteliği taşıyan sözler de mevcuttur. Mesela Hz. Ali “ Eğrinin gölgesi de eğridir” diye bir söz söylemiştir. Üç kelimeden oluşan bu söz neler barındırır içerisinde düşünmek gerekirse.

dini-sozlerden-

Yorumlardan biri eğri olan yani doğruluktan uzak, tasvip edilmeyen bir kişiyi ifade etmektedir, gölgesi ise onun yetiştirdiği diye yorumlanabilir. Yani eğri olanın yetiştirdiği de eğridir, dikkat edilmesi gerekmektedir diye yorum çıkarılabilir. Mesela bir diğer söz de Hz. Hüseyin bizlere hayatı tarif ediyor ve yol gösteriyor. Diyor ki “ Hayat, inanmak ve mücadele etmektir” yani hayatımızda olmazsa olmazın inanç olduğu ve bunun için mücadeleden geri durulmaması gerektiğini vurgulamaktadır. Hz. Hüseyin de hayatı dini sözleri ile böyle tanımlıyor. Hz İsa da “ İnsan yalnız ekmekle yaşayamaz, ona Allahın sözü de gereklidir” demektedir. Yani bu dünyanın sadece ekmek davasının sürdüğü bir yaşam alanı olmadığını Allah’ın sözlerinin önemi vurgulanmaktadır. Elbette ki hayat ile ilgili pek çok söz vardır ki bunlardan biri de Hz. Muhammed’ e aittir, diyor ki “ Nasıl bir hayat yaşıyorsanız, öyle ölürsünüz. Nasıl öldüyseniz, öyle de dirilirsiniz” yani maddi gözüken yaşam manevi hayata da yansıyacaktır. Dini sözler bizleri düşündürecek birçok güzellik barındırmaktadır.

dini-sozlerDİNİ SÖZLERİN ETKİSİ VE KAYNAKLARI Dini sözler deyince akıllara ilk peygamberler, halifeler, din âlimleri gelmektedir. Anadolu da ise tasavvuf önderlerinde Mevlana gelmektedir. Mevlana’nın en bilindik sözlerinden bir de ya olduğun gibi görün ya da olduğun gibi oldur. Yani dini sözler hayatı tanımlamak ve insana bir şeyler hatırlatmak gibi sorumluluğu var gibi oluşmuşlardır diyebiliriz. Dini sözler kimi zaman kutsal kitaptan da alınabilir, kimi zaman hadislerden kimi zaman da tasavvuf ehlinden. Yaratıcıyı hatırlatan mesajlar içerirler. Güzel sözler ile muhabbetler daha ayrı bir boyuta kavuşturulur. Dini bir sohbet yapılırken söylenen dini sözlerde etkileyiciliği arttırır.

dini-sozler-

Bir önceki güzel sözümüz olan Genel Sözler başlıklı yazımızda Genel Sözler gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.

Bu güzel sözleri nasıl buldunuz?

Beğenme Oranı: 3.3 Beğenen: 13 kişi

Yazar:
Bu güzel sözler de dikkatinizi çekebilir
 • Genel Sözler

  Genel Sözler

  GENEL SÖZLER

  Söz sadece birkaç harfin birleşmesinden oluşan kelimeler değildir. Söz insanların iç…

 • Can Alıcı Sözler

  Can Alıcı Sözler

  Can Alıcı Sözler, Can Alıcı Sözler Yeni, Can Alıcı Sözler Kısa, Can Alıcı Sözler Facebook, Can Alıcı Sözler Twitter,…

 • Giderli Sözler

  Giderli Sözler

  Giderli Sözler, Giderli Mesajlar, Kısa Giderli Sözler, Facebook için Giderli Sözler yer alır. Bana yapacağın gider en fazla hoşuma…

 • Niccolo Machiavelli Sözleri

  Niccolo Machiavelli Sözleri

  Sayfamızda Niccolo Machiavelli Sözleri yer almaktadır. Yeni Niccolo Machiavelli Sözleri Kısa, Niccolo Machiavelli Sözleri facebook, Niccolo Machiavelli

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz