Güzel Sözler

-

Reklam

-

Özlü Sözlerle Hoca Nasrettin

Özlü Sözlerle Hoca Nasrettin

Özlü Sözlerle Hoca Nasrettin

 

Özlü-Sözlerle-Hoca-Nasrettin

Aslında Nasrettin Hocanın büyük bir Allah dostu olduğunu ve insanlara doğruluğu muzip bir şekilde anlattığına inanacak delillerimiz de var. Her hikayesinin altında büyük sırlar her deyişinde insanlık adına çok yararlı sözler bulunmaktadır. Bu güzel sözler, zamanla yayılıp günümüze kadar intikal etmiştir. Çoğumuz bilir. Nasrettin Hoca komşusundan aldığı kazanı geri iade ettiğinde her defasında fazladan bir kazan daha verirdi. Bir gün kazanı geri vermek istemedi ve “komşu, başın sağ olsun senin kazan öldü ” dedi. Şaşkınlık içindeki komşusunun “Hiç kazan ölür mü Hoca” sorusuna, “Komşu komşu doğurduğuna inanıyorsun da öldüğüne neden inanmıyorsun” şeklinde cevap verir. Bu hikayesinde, insanların menfaatleri doğrultusunda işine geldiği gibi hareket edip işine geldiği şeylere inandığını vurgular.

Nasrettin Hoca, Gönlümüzü fethedip toplumumuza mal olan bir şahsiyettir. Ümitsizlik kavramını, inancı yada boş hayaller peşinde koşmayı, göle maya çalarak “Ya tutarsa !” sözleriyle ortaya koyar. İnsanların ancak hak ettikleri şeyi isteyebileceğini ve bunun en adili olduğunu “Parayı veren düdüğü çalar” ile dile getirir. Bu yönüyle bir çok hikayesinde, sayısız hikmetleri barındıran sözleriyle hayatımıza ışık tutmuştur. Toplumun yapı taşı, gelenek ve göreneklerinin sahiplenicisi, insanların için önder olan bu şahsiyetler, Tarihimizde en sevilen ve benimsenen karakterlerdir. “Bir musibet bin nasihatten hayırlıdır” deyimindeki musibet gelmeden büyüklerin sözlerine kulak vermek lazımdır. Peygamberimiz “Din nasihattir” buyurmuş. Kitabımız Kuran, kıyamete yakın zamanda, kurtulacakların iyiliği ve doğruluğu tavsiye edip, kötülüklerden insanları alıkoymak üzere çalışan ve nasihat edenler olduğuna sayısız yerde vurgulamaktadır. “Dost acı söyler” “Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar” hesabı sevdiklerimiz bizim kötülüğümüzü istemez ve bize yardımdan başka bir amaç gütmezler Belki de bu yüzden hep yasaklayıcı oldukları için pek sevilmiyorlar ve onlarla vakit geçirmekten mutlu olmuyoruz.Bir önceki güzel sözümüz olan Burası Köroğlu'nun Dağları başlıklı yazımızda Burası Köroğlu'nun Dağları, Köroğlu ve Köroğlu Dağları gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.

Bu güzel sözleri nasıl buldunuz?

Beğenme Oranı: 5 Beğenen: 2 kişi

Yazar:
Bu güzel sözler de dikkatinizi çekebilir
 • Sevgi Mesajları

  Sevgi Mesajları

  Sevgi Mesajları, Sevgi Mesajları Yeni, Sevgi Mesajları Kısa, Sevgi Mesajları Facebook, Sevgi Mesajları Twitter, Sevgi Mesajları 2014 En Güzel…

 • Ablaya Doğum Günü Mesajları

  Ablaya Doğum Günü Mesajları

  Ablaya Doğum günü Mesajları ile sizde bu sayfamızdan ablanızın doğum günü için güzel sözler söyleyebilir yada güzel mesajlar gönderebilirsiniz.

 • Başlayan Her Şey Biter

  Başlayan Her Şey Biter

  Başlayan Her Şey Biter

   

  Yeryüzündeki hiç bir şey ölümsüz ve sonsuz değildir.Doğarken…

 • Ramazan Manileri

  Ramazan Manileri

  Ramazan Manileri, Ramazan Ayı Manileri, Ramazanda söylenen manileri sizler için derledik. toplam 92 ramazan mani ve 4 sayfadan oluşan…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz