Güzel Sözler

-

Reklam

-

Zbigniew Brzezinski Sözleri

Zbigniew Brzezinski Sözleri

Zbigniew Brzezinski Sözleri, Zbigniew Brzezinski Sözleri Yeni, Zbigniew Brzezinski Sözleri Kısa, Zbigniew Brzezinski Sözleri Hazır, Zbigniew Brzezinski

Zbigniew Brzezinski Sözleri, Zbigniew Brzezinski Sözleri Yeni, Zbigniew Brzezinski Sözleri Kısa, Zbigniew Brzezinski Sözleri Hazır, Zbigniew Brzezinski Sözleri Facebook, Zbigniew Brzezinski Sözleri Twitter, Zbigniew Brzezinski Sözleri 2013, En iyi Zbigniew Brzezinski Sözleri, En Güzel Zbigniew Brzezinski Sözleri;

Irak’ta başarıIı oImak zorundayız. BaşarısızIık bir seçenek değiI.

Hegemonya insanlık kadar eskidir. Ama Amerika’nın var olan küresel üstünlüğü, ortaya çıkışının hızlılığı, dünya çapındaki faaliyet alanı ve uygulanış biçimiyle diğerlerinden ayrılır. Tek bir yüzyıl içerisinde Amerika kendini, Batı Yarıküre’de oldukça soyutlanmış bir ülkeden dünya çapında örneği görülmemiş bir erişim ve kontrol gücüne sahip bir ülkeye dönüştürmüş ve aynı zamanda uluslararası dinamikle dönüştürülmüştür.

Avrasya, küresel üstünlük mücadelesinin oynandığı bir satranç tahtasıdır ve mücadele jeopolitik çıkarların stratejik idaresini de içerir.

1940′lı yıllarda Adolf Hitler ve Joseph Stalin’in de üzerinde anlaşmaya vardıkları gibi, Avrasya dünyanın merkezidir ve onu kontrol eden dünyayı da kontrol eder.

Kuzey Atlantik Okyanusu’nun Batı Avrupa kıyılarında bulunan devletler, bilinçli ve gayretli bir şekilde dünyayı keşfe koyulan ilk devletlerdi. Bu keşifler, deniz teknolojisindeki ilerleme, misyoner tutkular, monarşik ve şahsi zafer hayalleri ve büsbütün maddi doyumsuzluğun güçlü bir karışımından kaynaklanıyordu.

Suriye ve Libya arasında muazzam farklılıklar var. Esed, Kaddafi değil. Kaddafi, üzülerek söylüyorum bir “çılgındı”. İkinci olarak Libya’daki muhalefet ciddi, önemli oyunculardan oluşuyordu. Siyasi ve askeri olarak ülkenin büyük bir bölümü çatışmaların başladığı dönemden yarısına kadar kontrol altına alınmamıştı. Bu durum Suriye için geçerli değil. Bu nedenle sorun Suriye’de çok daha karmaşıktır. Ve görünüyor ki basite indirgenmiş çözümlerde en iyi alternatifler olmayacak.Türkiye demokratik yönetimiyle Ortadoğu’da istikrarın oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Din farkı olsa da Batı’nın bir parçasıdır.

Türkiye, Nato’da Almanya, İngiltere ve Fransa’dan sonra en önemli oyuncudur. Türkiye İran’a bir model olacaktır. Ortadoğu için bir denge unsurudur. ABD Avrupa’nın güvenliğini sağlamalıdır. ABD, Japonya, Çin ve Hindistan arasında uzlaştırmacı bir rol oynamalıdır. Çin ile bağlarını kuvvetlendirerek dengeli bir ilişki kurmalıdır. Rusya çelişkiler ülkesidir ve ilginçtir ki Ruslar ‘Niye Türkiye gibi değiliz?’ şeklinde kendi kendilerini eleştirirler. Rusya’nın problemi demokrasidir. Onlar da demokrasi içinde bu problemi çözeceklerdir.

Uzun vadede, küresel siyaset tek bir devletin elindeki hegemonik gücün merkezileşmesine giderek daha uygunsuz hale gelmektedir. Bu nedenle Amerika, yalnızca ilk ve tek küresel süper güç değil, aynı zamanda muhtemelen en sonuncusu da olacaktır… Ekonomik gücün de daha dağınık hale gelmesi muhtemeldir. Gelecek yıllarda, hiçbir gücün Amerika’nın yüzyılın büyük kısmında sahip olduğu, dünyanın GSYİH’sının yaklaşık yüzde 30’u seviyesine ulaşması beklenmiyor, 1945’te zirveye ulaştığı yüzde 50 seviyesinden söz etmeye bile gerek yok.

Not: Siz de Zbigniew Brzezinski Sözleri biliyorsanız yorum bölümünden ekleyebilirsiniz.

Bir önceki güzel sözümüz olan Başsağlığı Sözleri başlıklı yazımızda başsağlığı, başsağlığı mesajları ve başsağlığı sözleri gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.

Bu güzel sözleri nasıl buldunuz?

İlk beğenen siz olun

Bu güzel sözler de dikkatinizi çekebilir
 • Espirili Sözler

  Espirili Sözler

  Espirili Sözler, Espiri Sözleri, Espirili Mesajlar: “Ian şimdi uykum var desem trip atacak. Uykum yok desem uykusuz kaIıcam. Ne…

 • Kaliteli Sözler

  Kaliteli Sözler

  Bu hayatta öğreneceğin en iyi ders iyilik ve sadakattir.·

  Güller güzeldir ama dikeni can yakar.·

  Hayat okyanus gibidir, maviliğine…

 • Oyun Bozan Aşk

  Oyun Bozan Aşk

  OYUN BOZAN AŞK

  Binlerce aşk kırıklıkları üzerine film izledim…Binlerce kitap okudum..Hep sonu hüzünle biten,ayrılıkların ana başlığı olduğu bir hikayeyle birlikte…

 • Aşk Mesajları

  Aşk Mesajları

  Aşk Mesajları, Aşk Mesajları Yeni, Aşk Mesajları Kısa, Aşk Mesajları Facebook, Aşk Mesajları Twitter, Aşk Mesajları 2014, En Güzel…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz