Allah’ın Verdiği de Vermediği de İmtihandır

Allah’ın Verdiği de Vermediği de İmtihandır

 

 

allahin-verdigide-vermedigide-imtihandir

Bir mucize gibi dört dörtlük gider her şey kimi zaman.Kiracı iken olmadık yerde ev sahibi oluvermiş sinizdir. Otobüsten inip binerken , ayağınızı yerden kesecek bir arabanız olmuştur.Ayağı kırık tekli koltuğunun yerine , salon dolusu koltuk takımların yerini almıştır.Sen şansım döndü dersin, hayatın gerçeğinde ise bu bir sınavdır.Onca değişkenliğin tek bir nedeni vardır , o da sana imkanlar verip varlık günlerinde paylaşıp paylaşmayacağını,azıp azmaya cağını görmek içindir. Öyle bir an gelir ki dört göz odalı kendine ait olan evinden , iki odalı bir eve kiracı oluverirsin.Ayda ne kadar harcadığının hesabını bile yapmazken,kış ortası gördüğün azıcık güneşli havada , doğal gazını kapamayı kar bilirsin.

Üzüm salkımın da ki taneler gibi düşer yanındaki insanlar,sen üzümün ortasındaki çöp gövde gibi kalıverirsin.Buda senin sınavından başka hiçbir şey değildir.İmkanları elinden alınmış insanların inancının,dürüstlüğünün,çalıp çırpacak mı,kalp kırıp isyan edecek mi diye acı bir sınavdır.Kimi insanlar nefsine yenik düşer ve sabretmek yerine yanlış çırpınışlara,harama,günahlara bulaşırlar.Mantıkla düşünüle bilinse şayet , hiçbir şeyin sonsuz olmayacağı gerçeğine,bu durumunda geçeceğine inanılır ve sabredi lirdi.Hatta daha beterinden esirgenmek için çabalanır dualar edilirdi. Bize ait olan hiç bir şey aslında ebediyen bize ait değildir.Ailemiz , çocuklarımız , eşyalarımız , işimiz hepsinin bir gün dağılma ve bize ait olmama ihtimali vardır.Kimi zaman olması gerektiği için , kimi zaman tercihlerimiz sonucunda , kimi zamanda sıkı bir sınavda olduğumuzdan kazançlar ve kayıplarla karşı karşıya kalabiliriz.

Çok sevdiğim bir söz vardır.”Kul plan yapar kader kıs kıs gülermiş , sen istediğin kadar plan yap , ben bildiğimi okuyacağım ” dermiş. Bazen çırpınışlar nasibiniz olmayan hiç bir şeyde sonucu değiştirmez. Allah insana imkan verir kulum azacak mı diye , imkanlarını kısıtlar isyan mı edecek , sabır mı edecek diye ?Sabır inanç ve duayla mucizelerin nasip olması dileğiyle! Unutmayalım ki sabır her kişinin değil , er kişinin harcıdır.

Bir önceki güzel sözümüz olan Karaktersiz İnsanlardan Uzak Durmak başlıklı yazımızda Karaktersiz İnsanlardan Uzak Durmak gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.