Anlamlı Sözler

ANLAMLI SÖZLER

anlamli-sozler

İnsanların iletişimin başlıca olarak temelinde sözcükler vardır. Lakin bazı sözcükler vardır ki yan yana geldiklerinde bir başka olur. Çünkü onlar sıradan kurulan cümleler değildir. Anlamlı sözlerdir. İnsanlarda ilk duyulduğunda anda farklı çağrışımlar yapar. Duygu ve düşüncelerde değişim oluştururlar. Bu yüzden anlamlı sözlerdir. Yeri gelir bir hüzün, yeri gelir bir sevinç katar bu sözler. Bazen düşündürür bazen de güldürür. Bu sözlere şarkıların dizelerinde, bir kitapta veya arkadaşımızdan ya da televizyondaki dizilerden duyarız. Bizlere kattığı ayrı bir değer katar. İnsanın duyduğu bir söz dahi hayatını değiştirmeye yeter. Birkaç kelime dizini deyip de geçmemek gerek. Zaten öyleleri vardır ki geçemeyiz ve düşünmeye koyuluruz. Sözcüklerin aslında buradan bakıldığında bir büyüsü olduğunu düşünebiliriz. Bizleri derinden etkileyebilecek bir güç olduklarını görürüz.

anlamli-sozler-

Genel de haşir neşir olduğumuz şarkılar en çok etkileyen sözler arasındadır. Çünkü şarkı sözleri ritim ve ses tonlamaları eklenince ayrı bir hava katar insan ruhuna. Müzik ruhun gıdası derler ya haklılık payı buradan net olarak gözükmekte. Gönüllere dokunan sözler adeta okşuyor insanın ruhunu. Örnek vermek gerekirse bir Sezen Aksu’nun söylediği “Lütfen” şarkısında ya da herhangi bir Yıldız Tilbe şarkısındaki sözler, ses ile birleşince anlamlı oluyor. Bunlar gibi belki yüzlerce şarkı sözünü söyleyebiliriz. Tabi bunlar dışında bazı popüler şarkılar arasında pop şarkılarında anlam yoksunluğu olabiliyor, onları bunların dışında tutuyoruz.

anlamli-sozler-1

Şarkı sözleri dışında da anlamlı sözlerden de bahsedilebilir. Mesela düşündüren anlamlı sözlere örnek olarak: “Mutluluk bizde olmadan başkasına verebileceğimiz tek şeydir” Bu söz birçok şey anlatıyor aslında bizlere. Çünkü mutluluk her zaman aranan ama zor bulunan bir şeydir. Lakin biz mutlu olmasak da başkalarını mutlu edebiliriz. Bu söz de onu anlatıyor bize. Anlamlı sözler genel olarak şairler, yazarlardan bizlere ulaşır fakat anonim olarak kullanan pek çok söz de vardır. Bu sözler bizi hem düşündürür hem de duygularımıza tercüman olur.

en-anlamli-sozler-

Kendimizi bazen ifade edemediğimizde bu sözcükler birleşimine başvurur dilimiz. Anonim bir söz olan “ Güçlü olan, zayıf yanını  iyi bilen kişidir ; daha güçlü olan ise, zayıf yanına hükmedebilen kişidir” bir öğüt niteliğindedir bizlere. Bu gibi sözlerde hayatımıza yön vermemizde bize yardımcı olur. Mesela bu söz ile güçlü karakterli bir yapıya gelmek isteyen insan ile rota çizebilir. Bu sayede de hayatında değişiklikler yapabilir. Kısaca anlamlı sözler ile hayata anlam katmak mümkündür. Bu sözleri duyunca kendimize aynı anda bir ortak da bulmuş oluruz. Bir nevi duygudaşlar.

 

Bir önceki güzel sözümüz olan Kitaplardan Sözler başlıklı yazımızda gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.