Aşk Sözleri

AŞK SÖZLERİ

ask-sozlerinden

Aşk hayatta herkesin en az bir defa yaşadığı bir duygudur. Bu duygu bazen kötü bazen de iyi zamanlar yaşamamıza neden olur. Kişi sevdiği kişiye karşı cümleler kurmakta zorlandığında da bazı aşk sözlerine başvurabilir. Bu sayede duygularını daha iyi ifade edebilir. Aşk, kutsal bir duygudur. Bu kutsal duyguyu ise yüzyıllardır destekleyen sözler oluşturulmuştur. Neredeyse herkes kendini gelmiş geçmiş en çok seven insan gibi görür. Mecnunlar, Ferhatlar unutulur ve kendinin daha iyi, çok sevdiğini düşünebilir. Hatta bu durum ile şair bile olur âşık. Bu şekilde de bizlere aktarılmış olan sözler ve yanına bizlerden çıkan sözler ile insanlık tarihine aktarılır bir nevi. Aşk sözleri ile bir başka anlamlandırılır aşk. Günümüzde pek çok şarkı içerisinde aşk barındırır. Şarkı sözlerindeki aşk kapsamlı cümleleri bizleri bizden alır. Bir şarkı da git der bir diğerinde gitme bir diğerinde de muhtacım diye seslenilir sevgiliye. Aşk zıtlıklar, karmaşalar duygusudur.

ask-sozleri-1

Pek çok şairin şairlik temelinde aşk vardır. Nazım Hikmet, Özdemir Asaf, Can Yücel, Cemal Süreyya, Atilla İlhan işte bu liste böyle uzar ve gider. Halktan kişileri de şair eder aşk ve daha keşfedilmemiş ne sözler, şiirler yazdırır insana. Aşk sözleri aslında temelinde bir zorluk vardır. Ünlü Fransız yazar La Fontaine bir sözün de “ Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez” diyor yani aşka sahip olmak bir zaferse bunu elde etmek elbette çok kolay olmamalıdır. Veya daha sonrası çok da kolay olmayacaktır. Birde halk ozanlarımızın söylediği türkülerdeki aşk sözleri vardır ki kor düşmüş gönülleri hemen belli ederler. Birden Neşet Ertaş’ın sesi duyulur mesela “Gönlüm hep seni arıyor neredesin sen” der bir den Âşık Veysel’i dinlersin “Ben o yare olsam köle, sevdası var başa bela” der, işte bunlarda aşıktırlar ve aşk sözleri eksilmez türkülerinden.

ask-sozleri-

Bazen aşk sözlerine duvar yazılarında, semt sözlerinde denk geliriz. Mesela “ Sendeki gülüş Ankara’ya deniz, İzmir’e kar getirir” diye bir söz vardır, semtlerde. Bu aslında sevdiğinin gülüşündeki güzelliği abartılı yollar ile belirtmiştir. Çünkü ne Ankara da deniz olur ne de İzmir’e kolay kolay kar yağar. Ama önemli olan hissiyattır. Aşk sözleri imkânsızlığın, duygu patlamasının, gönül açıklığının ürünleridir. Aşk hayatta ki boşluklu olan yerleri dolduran bir dolgu makinesi gibidir. Yani yalnızlığa çözüm, sevgisizliğe engel, korunma içgüdüsü falan gibi eksik olabilecek durumların engellenmesi için oluşur. Kalp ile beyin arası organizasyon denebilir. Aşk sözleri ise tüm bu ola gelenlerin kelimelere yansımasıdır.

ask-sozleri

Bir önceki güzel sözümüz olan Dini Sözler başlıklı yazımızda dini sözler gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.