Başarı Sözleri

BAŞARI SÖZLERİ

basari-sozleri

Başarı, hedefe ulaşmak ve o yolda ilerlemek ile olur. Başarı adına günümüze kadar pek çok söz söylenmiştir. Bu sözler bizleri motive etmek için ellerinden geleni yapmaktadır. Aslında motive den ziyade bizim kendimize gelmemizi sağlamak görevini üstlenmişlerdir. Unutulmamalı ki bu başarı sözlerini söyleyenlerde başarısızlığı tatmışlardır ki bunun üzerine bu sözleri söylemişlerdir. Başarısızlığı tatmadan başarılı olunmaz. Dibi görmeyen zirvenin ne olduğunu bilemez. Bundan dolayı başarı sözleri bizlere bizi hatırlatıyor. Nasıl başarılı olacağımızı, başarmak için ne yapmak gerektiğini ısrar ile söylüyorlar. Tabi ki tek başına sözler değil bunları uygulamak da gerekiyor. Mesela en bilindik başarı ile ilgili sözlerden biri “Başarı merdivenleri elleri cebinde çıkılmaz” diye. Gerçekten de öyledir. Hiçbir insanı eylem durarak çözüme kavuşturulamaz. Sınava çalışmayan bir öğrencinin başarı beklemesi ne kadar doğrudur.

basari-sozleri-hakkinda

Ünlü İtalyan komutan Napoleon diyor ki “ En hakiki mürşit, kesin bir karardır” yani kesin karar başarıyı etkileyen en önemli şeydir. İnsan yeteneklerini, elindeki kaynakları, kişisel geçmişi, bilgi düzeyi ve etrafındaki fırsatların bileşimleri üzerine kafa yorup, kendini tanımlayarak keşfetmesi ile daha sonra da potansiyelinin son noktasına ulaşma doğrultusunda çalışma isteği toplamında başarı ve mutluluk rüyasını gerçekleştirebilir. Yani başarmış olur. Başarı üzerine sözler bu yolda en sağlam destekçilerindendir. “Hiç kimse denemeden performansının nelere yettiğini bilmez” diyor Goethe. Başarmak için denemek gerekiyor yani. Bu sözü söyleyen Goethe bunları tecrübe ettiği için söylüyor. Başarı sözleri gideceğimiz yerin bir yansımasını ve bu yolun nasıl olduğunu gösterir bizlere. Bir hedefin gerçekleşmesinin limitini kendi inancımız belirler. Bunu Maxwell Maltz söylüyor. O da bunları deneyimine sahiptir.

basari-sozleri-

Yani yalnız değiliz. Sözlerin her türlüsü deneyimlerin ürünleridir. Bu sözlerden bunu rahatlık ile anlayabiliriz. Başarı sözleri, değişim için söylenmişlerdir ve köklerinde değişim vardır. Winston Churchill diyor ki “ Gelişmek değişmektir, mükemmel olmak ise çok değişmektir” yani değişim asla kötü bir şey değildir. Başarmak için değişim şart da diyebiliriz. Daha iyisi için değişmek gayet mantıklı bir seçim diyebiliriz. Başarı sözleri ile rotamızı belirleyebiliriz. Bizim için aydınlatılan yolda kendi rotamızı seçebiliriz. Anibal da sesleniyor bizlere “ Ya bir yol bulacağız, ya da bir yol açacağız” diyor sonuna kadar da haklı. Başarı sözlerinin ortak noktası yine gözükmüş oluyor. Bir yol bulmaya zorunluyuz ve yol yoksa yol açılması gerekiyor. Başarmak için şart. Başarı sözleri, başarının feneridir.

basari-sozleri-1

Bir önceki güzel sözümüz olan Kitaplardan Sözler başlıklı yazımızda gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.