Beteri Olmayan Bela Yoktur

BETERİ OLMAYAN BELA YOKTUR (HZ.EBUBEKİR)

 

beteri-olmayan-bela-yoktur

Her insan içinde bulunduğu zor durum karşısında her şeyin en kötüsünün kendi başına geldiğini düşünür . Bazen sağlık problemidir bu , bazen geçim sıkıntısı , bazen aile içi huzursuzluk , bazen de alınan yanlış kararlardır. Üniversite sınavı kötü geçen bir genç , bu dünya da en şanssız insanın kendi olduğunu ve hayatın onun için artık bitmiş olabileceğini düşünür . Oysaki daha iyi çabayla diğer sınavda, belki de daha başarılı ve kazançlı olabileceği bir bölümü kazanabilecektir.

Genç yaşında ulaşmaya çalıştığı hedeflerine mutlu mesut koşan biri ağır bir hastalığa yakalansa , hemen kendisi ve yakın çevresi tarafından kötü senaryolar yazılmaya başlanır. Acınası bakışlar , abartılı ve aksine hastayı daha da üzebilecek , tekrarlanan saçma teselliler edilmeye başlanır.Yeni bir yaş daha alma ihtimalinin azaldığı , aile kurup ebeveyn olamama ihtimalleri gündemdedir.Oysa ilerleyen tıbbın sayesinde dengeli beslenme , ilaçları ve tedavileri uygun kullanma ile iyileştirilip yaşam kalitesi yükseltilebilir.

Eşi ile evinde huzursuzluk yaşayan biri , kendi evliliğinin dünyanın en başarısız kurulmuş bir yuva olduğunu düşünebilir.Fakat tartışmalar , inatlaşmalar, evliliklerin olmazsa olmazı ve en doğalıdır. Sonuçta ayrı kültürlerde ayrı eğitim ve terbiye ile yetişmiş iki farklı birey bir çatının altında her adımda ortak karar alarak uyum içinde yaşam kurmaya çalışıyor.Fikir ayrılıkları , sorgulamalar , aldatma ve şiddet olmadığı sürece bir yol ayrımı olmaması gereklidir.Sevgi , saygı ve empati ile yuvanın temelden sarsılması kolayca engellenebilinir. Oysa bu sıkıntıları yeryüzünde milyonlarca insan yaşıyor. Her birinin acısı , endişesi birbirinden ok farklı ve kendilerince sorunlar kat kat daha büyüktür.Hani bir söz vardır ” Neren acıyorsa canın ordadır ” diye işte sıkıntıyı sadece çekenler bilir.İşte bu ayrı ayrı sıkıntıları yaşayan insan bir araya gelse , hatta en beterini bulma mahkemesi kurulsa , dava asla sonuçlanmazdı.Çünkü hep beterin beteri vardır. Sağlıkla , huzurla geçecek başarılı bir hayatınız olsun ve Allah en beterinden esirgesin…

Bir önceki güzel sözümüz olan Aşka Davet Edеn Romantіk Sözler başlıklı yazımızda aşk sözleri, Aşka Davet Edеn Romantіk Sözler ve romantik sözler gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.