Derin Anlamlı Sözler

Derin Anlamlı Sözler Listesi

derin-anlamli-sozler-listesinden

Derin anlamlı sözler kısa cümleler olmasının yanında içerik bakımından duygu ve düşüncelerin sıkıştırılmış hali olmaktadır. Bu konuda söylenen sözler genellikle ünlü düşünürler tarafından söylendiği görülmektedir. Bu güzel sözler söyleniş tarzına göre bazen kötü alışkanlıklardan arınmayı hedeflerken bazen de iyi davranışları övmek amacı ile söylenmektedirler. Gerçek aşkın anlamını bilen gönül, bir damla su gördü mü hürmetle bakar. Cahilliği meslek ve huy edinmiş kişiler gülün güzel yüzünü asla görmez, onlar sadece dikene takılı kalırlar. Bazı insanlar hiç dilek tutmaz, hep dua ederler. Sevdiğinin ömrü ömrüne nasip olsun diye. Bir insanın nasibin de varsa alır karıncadan ders.

derin-anlamli-sozler-listesi

Eğer insanın nasibin de yoksa bütün dünya gelir ona ters. Bir insanın başı yerdeyse kimse ondan rahatsızlık duymasın. Belli ki birilerinin yere düşen edebine takılmamak için başı yerdedir. Dünya denen bu varlık kendisini dev aynasında gören ve cilvelerle etrafını kandıran bir koca kadındır aslında. Derler ki gözlerden ırak olan gönüllerden de ırak olurmuş. Sen gönlüme girmişsin gözden ırak olsan ne olur. Aklı olan bir başka akla dost olur. İşleriniz danışarak yapar. İnsan isyana kalkışacağına içinde olduğu imtihanın farkına varsa o anda kurtulur sıkıntısından. Her duamda aklımda olan Rabbim iyi ki varsın. Aklım her gün tövbe ederken, nefsim tövbemi bozar.

derin-anlamli-sozler-listelerinden

Derin anlamlı sözler listesi olarak sıralanan cümleler içinde barındırdığı içerikler hissedilenleri dile getiren kelimelerin bileşkesi olmaktadır. Hayattayken küsmenin ve darılmanın yolunu arayacağımıza, sevmek ve sevilmenin çarelerini aramak daha yeğdir. Bazı kanatlar vardır doğanı padişaha uçurur. Bazı kanatlar vardır kuzgunu leşe doğru uçurur. Cahil biri ile girersen münakaşaya, sonunda ya sinirini zıplatır havaya, ya da yazık olur edebine adabına İyilikten yana fayda görmek istersen her yapılanı hayır bil. Her geceni kadrin bil. Her karşına geleni Hızır bil. Sen ne zaman çiçek olup etrafa güzel kokular saçmaya karar verirsen, günün birinde toprak olup seni üstünde taşıyacak biri çıkar.

derin-anlamli-sozler

Kim gözünün gördüğünü gönlünün gördüğüne değişirse ona denir ki eyvallah. Ne zamanki gönlünün gördüğünü değişir gözünün gördüğüne o zaman denir ona eyvah eyvah. Derin anlamlı sözler listesi içinde söylenebilecek bir diğeri de; Sizi üzmelerine rağmen siz hala tavrınızı bozmadan selam veriyorsanız, bu sizin yüce gönlünüzün sadakası demektir. Bir yanlıştan döndüğünüzde anlaşamadık ta yapamadık yerine, haramdı yapmadık demelisiniz. Dost dediğin her defasında acı söyleyen değildir. Dost dediğin her acıyı tatlı söyleyebilendir.

Bir önceki güzel sözümüz olan Anlamı Güzel Sözler Listesi başlıklı yazımızda Anlamı Güzel Sözler Listesi gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.