Doğum Günü Mesajları 2017

Doğum Günü Mesajları 2017

 

Her canlı, doğar, büyür, bir şeyler yaşar ve bir canlının getirdiği bir sorumluluk olarak ölür. Bu, değiştirilemez bir şeydir. Ölüm aslında yaşamın sebebi gibidir çünkü hepimiz bir gün ölmek için yaşarız ve ölümsüzlük gibi bir şey henüz keşfedilmemiştir. Fakat ölümden ziyade, bir de doğum vardır ki, yeni bir hayatın başlangıcı, yeni bir umut yeni bir ışık demektir. Doğum günü, o canlının doğduğu günün, gelecek seneler içinde aynı ay ve güne tekabül ettiği zamandır. Ve bu olay, eski Yunanlılardan Mısırlılara kadar bir çok uygarlıkta da gerçekleşmiştir ve günümüzde özellikle 2000′ lerin başında çok farklı bir hal almıştır. Tarihte Doğum Günü Bir rivayete göre Yunanlılarda av ve ay tanrıçası olan Artemis, her ayın 6′ sın kendi doğum gününü kutlamakta ve un ve baldan devasa bir pasta yaptırmakta idi. Yunanda tanrılar her ay doğum günlerini kutladıkları için, yılda hepsinin 12 doğum günü oluyordu. İnsanlarda ise sadece erkeklerin doğum günü kutlanmaktaydı.

dogum-gunu-mesajlari

Eski Mısır Medeniyetinde ise doğum günü, milattan önce 3000 yıllarında, kutsal firavunun doğum günün kutlaması ile başladı ve bir gelenek haline geldi. Doğum günü kutlanan ilk kadın ise, yine Mısır Medeniyeti zamanında yaşamış olan Kleopatra’ dır. Romalılar döneminde ise devlet adamlarının doğum günleri tatil olarak belirlenmiştir ve bu gelenek bu gün bile hala sürmektedir. Günümüzde Doğum Gün Kutlamaları Tarihin ilk zamanlarından beri, büyük bütün medeniyetlerde görülen bu adet, günümüzde de farklı şekillerde devam etmektedir. Her kültürde farklı farklı kutlama adetleri, çeşitli olaylar gerçekleşse de, bütün kültürlerde ortak olan şey doğum günü olan kişiye iyi dilekler dilemektir. Bu iyi dilekler dilenirken ise, eğer imkan var ise büyük bir Sürpriz hazırlanabilir, bolca insan davet edilebilir hatta hediyeler de alınabilir. Fakat doğum günü olan kişini yeterli vakti, parası yoksa ve ya herhangi bir sebepten dolayı kutlama gerçekleşemiyorsa, bu durumlarda ise mesajlar atılır.

dogum-gunu-mesajlari-2017

Malum gelişen teknoloji ile, doğum gününü kutlamak artık sadece bir kaç tuşa bakmakta. Eski ve Yeni Mesajlar İnternet ve mesajlaşma programları yaygın değilken, doğum günü olan kişi telefon ile aranır, iyi dilekler iletilir ve kapatılırdı. Bazen de mesaj gönderilirdi. O zamanki doğum günü mesajları ve doğum günü mesajları 2017′ ye baktığımızda ise büyük fark görüyoruz. Eskiden atılan mesajlarda iyi dilekler dilenir, hoş bir iki söz söylenir ve mesaj sonlandırılırdı. Şimdi ise internet ve mesajlaşma programlarının sınırsız gücü ile doğum günü mesajları 2017 yılında bir mani havasını almış durumda, kopya mesajlar yollanmakta ve en kötüsü de doğum gününüz olduğunu sadece sizi gerçekten önemseyenler değil, herkes bilmekte.

dogum-gunu-mesajlari-2017-

 

Eski bir doğum günü mesajına örnek :“ Doğum gününü en içten dileklerimle kutlar, sevdiklerin ile mutlu ve huzurlu bir ömür geçirmeni dilerim.

“ Şimdi de doğum günü mesajları 2017′ ye bir örnek :“ Gündüzün yatta, gecen barda, altında porsche araba ……. doğum günü kutlu olsun. “

Bu yine kabul edilebilir olsa da, herkesten aynı türde mesajlar gelince, insan eski, samimi, kişinin kendi kelimelerini yazdığı mesajları arıyor. Yani kısacası internet çağının başladığı her sene gibi, doğum günü mesajları 2017 için de uzun, “emojii” ler ile bezenmiş, bir yerlerden kopyalanmış, satırlar dolusu mesajlar yazmak yerine kısa, kendi kelimeleriniz ile, içten dilekleriniz sunduğunuz, abartısız mesajlar yazın. Çünkü bu, karşıdaki insana daha sıcak ve içten gelecektir.

Bir önceki güzel sözümüz olan Anlamlı Sözler başlıklı yazımızda anlamlı mesajlar ve anlamlı sözler gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.