En Güzel Empati Sözleri

En Güzel Empati Sözleri

 

Engüzel-Empati-Sözleri

Başkasını düşünmez belki ama en güzel empati, onu dışlamak yerine neden böyle olduğu hakkında fikirler edinmektir. Yapamayacağın sözleri verme bir gün gelir sana bu konu hakkına hesap soranlar olur. Konuşurken kelimenin arkasını sığınmak yerine, konuştuklarını uygulayabilmek seni ancak yüceltir. Düşünmeden hareket etme önce bir dakika kendine izin ver ve yaptıklarını sorgula. Eğer söylediklerinde haklı olma payın yüksek ise sana kimsenin lafı olmaz. Fakat düşünmeden patavatsız davranmak sana çok şey kaybettirir. Bu nedenle yaptığın her hareketi ölçmeli bir teraziye koymalı dengeyi sağlamalısın. En önemlisi kendini başkasını yerine koymayı bilmelisin. Empati ile ego arasında en büyük fark, empati kişiyi anlamaktır. Ego ise öz benliktir yani bir diğer adı ile bencilliktir. Siz hangisi olmayı seçerseniz insanlarda size o şekilde yaklaşırlar. Mantık bazen planlı bazen plansız bazen de sürprizlere maruz kalır. Fakat en hakiki mantık gittiği yolu bilecek kadar cesur davranandır. Paylaş duygularını koşulsuz şartsız orada yeni bir dünya var. İçinde sevgi ve mutluluk. Sen hayallerine teslim olma bırak hayaller senin yanında olsun ve sana en gerçeği özden yaşatsın. Gözlerde var olan sevgiyi çözebilmektir mesele. Dudaklarda anlattıklarını kalbe yerleştirmektir yetenek ve en önemlisi doğruluğu kendine huy bilmektir kişilik.

Bugün bütün yaptıklarını ve kazandıkları bir topla, eksik olanları çıkar, fazla olanları böl, ama bunu her zaman helal bir şekilde yap. Sakın çarpma, katlama insanları aldatma! Bazen insan bir çınar ağacına benzer gölgesinde yetiştirdiği meyveleri yemek ister. Fakat hiçbir çınar yaprağı güneşte hemen solmak istemez. Her zaman yeni yaprakları dalına sımsıkı sarılır. İnsanlarda ağacın gövdesinde ki yaprakları andırır. Bazen solar bazen hiç solmadan yıllarca bak ben buradayım beni fark et der. Bana bu kadar yüklenme der insanoğlu ama bilmez kendisi başkalarına yüklerken ne kadar acı bir durum olduğunu. Bütün şairler şiirlerinde empatiden bahseder bunu nedeni dostluk köprüsünün hiç yıkılmamasından. Arkadaşını tanımadan sırını sakın ola anlatma. Sen kendin gibi görüp empati kurarsın o seni sinsi bir şekilde sırtından bıçaklar anlamazsın. Üzüldüğünü bilirsin onu anlamaya çalışırsın ama o hala aynı noktada kalır. İşte o zaman bir yerde çember daralır, doğal olarak sıkılırsın. Ama unutma bazı insanlar duygularını çok fazla yoğun yaşarlar. Sen yinede elini uzat ve onun yanında olduğunu gönülden hissettir.

Bir önceki güzel sözümüz olan Anlamlı Güzel Sözler başlıklı yazımızda Anlamlı, Anlamlı Güzel Sözler ve Güzel gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.