Genel Sözler

GENEL SÖZLER

genel-sozler

Söz sadece birkaç harfin birleşmesinden oluşan kelimeler değildir. Söz insanların iç dünyalarından çıkan ve insanlığın ortak paydalarından oluşan özel bir yapıdır. Genel sözler bizlere bir şeyler hatırlatır, öğüt verir, duygularımızı sunar. Genel sözler kimi zaman ünlü kişilerden çıkar bazen anonim olur bazen kitaplarda denk geliriz. Bu sözlerden bazılarını duvarlarda grafiti olarak görürüz. Genel sözler olarak nitelendirebileceğimiz sözler, her türlü öğüt, duygu aktarımı, nasihat içeren sözler bütünüdür. Bu sözler geçmişten bize aktarılan ve günümüzde ifade gücü olan kişilerce eklenerek evrensel miras olarak kendini sürdüren sözler bütünüdür. Söz uçar yazı kalır denen nitelikte söylenen bu sözler kaydedilmiş ve günümüze ulaşmıştır. Sözün kalıcılığını sağlayan benzetmesinin güzel olması ve cidden toplumca yaralı olan bir konuyu ilgilendirmesi de denebilir.

genel-sozler-

Bu konulardan bazıları değerbilmezlik, aşk, ön yargı gibi uzayıp gidebilecek konular içerir. Buna en bilindik örneklerden biri Albert Einstein’ın ön yargı ile ilgili sözüdür. Einstein ön yargının atomu parçalamaktan daha zor olduğunu söylemiştir ki haklıdır. Ünlü yazar Bukowski’ de başka bir konuya değinmiş. Diyor ki “ Mutlu olanların hepsi uyuyor, mutsuzlara selam olsun” mana oldukça net ve düşündürücü. Yazar uyuyor derken ölenlerden bahsetmiş ve ölümün ancak gerçek mutluluk olduğunu belirtmiş gibi gözüküyor. Aslında burada başka birçok mana var. Yani hayatın yaşanılmaz olduğunu söylemiyor. İşte genel söz denince akla gelen bu sözler gibi belki birkaç kelimeden oluşuyor ama mana olarak belki sayfalarca yazı yazılabilir. Bir başka ünlü yazar Özdemir Asaf’da yalnızlığa gem vuruyor gibi “Yalnızlık paylaşılmaz, paylaşılsa yalnızlık olmazdı” diyerek yalnızlık üzerine düşündürüyor insanı. İşte bunları bizlerde düşünüyoruz belki hatta yaşıyoruz ama bu şahısların sözleri ile bir kez daha hatırlıyoruz.

genel-sozlerden

Genel sözler duyguları harekete geçiren ve hatırlatıcı özelliği olan sözlerdir. Ünlü yazarlardan Victor Hugo diyor ki “ En karanlık günler dahi sona erek ve güneş doğar” yani bu söz ile de Victor Hugo umudun her zaman yaşadığını söylemektedir. İşte bu şekilde sözler ile bizlere de umut doğmaktadır. Genel sözler insanların yüklerini hafifleten ve yalnız olmadıklarını hatırlatırlar. Güzel sözler, komik sözler, anlamlı sözler hayata renk katan unsurlardır. Bu sözler ile birlikte kendimizi daha iyi ifade edebiliriz. Sözlerin önemini anlamalıyız. Bu mirasları değerlendirmeliyiz ve okumalıyız ki böylece farkındalığımızı arttırabiliriz. Şairlerin mısraları, şarkıların sözleri, yazarların sözlerinin hepsinin ardında nice manalar gizlidir ve önem arz etmektedir.

genel-sozlerden-

Bir önceki güzel sözümüz olan Güzel Sözler başlıklı yazımızda güzel sözler gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.