Güzel Sözler

GÜZEL SÖZLER

guzel-sozler-yunus-emre

Söz, insan aklında oluşan çıkarımların bir ürünü ve dillerden dökülen kelimelerdir. Sözlerin manaları doğadan, yaşantıdan gelmektedir. Öz kaynakları toplumun içerisinden yükselmektedir. Yeri gelir isyanlar yeri gelir hayattan çıkarımlar sonucunda oluşan sözler insanlara bir şeyleri düşündürmek amacındadır. Zaten düşüncelerin ürünleri sözlerdir. Güzel sözler ile de insanlarda güzel düşünceler oluşturmak ya da düşüncelerine ayna tutmak amaçlanmaktadır. Güzel bir söz tıpkı bir tohum gibidir. Toprağa atıldıktan sonra zamanla yeşerir ve dünyaya sunulur. O toprak insandır. Söz ise düşüncedir. Zamanla tohumu besleyen su yaşanmışlıklar ve yaşatılanlardır. Ortam ve koşullar oluştukça güzel söz de kendini sunar. Planlı, programlı bir durum değildir. Bir anda ortaya çıkar ve ortak bir miras olarak insanlığa aktarılır. İnsanlar ise duydukları bu sözlerden her biri farklı çıkarımlar yapabilir ve kendilerini düşünürler.

guzel-sozler-mevlana

Bir söz vardır mesela “ Çok konuşmaya gerek yok herkes kimliğini cebinde taşır fakat kişiliğini benliğinde taşır” diye aynen bu şekilde anlat anlat bitmez bir sözün manası herkesin sorgulaması farklı olabilir çünkü herkes kendi içerisinde farklı birer dünyadır. Güzel sözler abartmalar, mübalağalar, güzellemeler ve benzetmelere bürünerek oluşurlar. Bazen çok basit gözüken kelimeler dahi pek çok şey anlatır bizlere. Bazı sözler dalgaya alır acı durumları. Mesela Necip Fazılın bir sözü vardır. Benzeterek kullanmıştır o da kelimeleri. “Sokak lambası gibi olma ey yar kime yandığın belli olsun” der ünlü fikir adamı. Hedef gösterdiği kişiyi sokak lambalarına benzetmiştir. Yani sokak lambası yanmak için kişi seçmez hedef kişinin de seçici olmasını göstermiştir. Bir nevi elif gibi dosdoğru olacaksına getirmiş sözü. Elif harfi Arapçada çubuk benzeri düzgün bir harftir. Bu örneklerdeki gibi güzel sözler sıradan sözlerden farklı olan düşünce ağırlığı olan kelimeler topluluğudur.

guzel-sozler-

Güzel söz söyleme aslında bir sanattır da diyebiliriz. Bu sözler konuşmaya ayrı bir hava katarlar. Mana yoğunluğunu arttırarak tek düzelikten kurtulmaya yardımcı olur. Güzel söz, diğer sözlerin üstünüdür de diyebiliriz. İfade biçimini arttırmaya yardımcı olur. Güzel sözler insanı geliştirir ve bakış açılarını değiştirmede yardımcı olur. Denizlerin en derin noktalarında inciler yetişirken yüzeye yakın yerlerde, sahillerde çöpler olur. Yani sıradan sözlerde bir büyü yokken anlamın koyu olduğu sözlerin değeri daha fazladır. Bu bakış açısı ile güzel sözlerin önemi anlaşılabilir. Bazı sözlerde vardır ki dobra dobra konuşur gibidir. Bunlar da bazı şeyleri hatırlatıcıdır. Gür sesle konuşan insan misalidir bu güzel sözler. Güzel söz, güzel insanlardan çıkar ve etkileyicidir.

guzel-sozler

Bir önceki güzel sözümüz olan Kişisel Gelişim Sözleri başlıklı yazımızda Kişisel Gelişim Sözleri gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.