Kısa ve Anlamlı Tanıtım Sözleri

Kısa ve Anlamlı Tanıtım Sözleri

kisa-ve-anlamli-tanitim-sozlerden

Kısa ve anlamlı tanıtım sözleri ortaya çıkarılan bir eserin herkes tarafından tüm detayları ile incelenebilmesi için söylene sözlerdir. Bunlar bir kitap tanıtımı veya sinema filmi tanıtımı olacağı gibi bir kişinin tanıtımında olabilecektir. Burada bilinmesi gereken tanıtımı yapılan her ne ise onun her detayını kısaca kelimelere yansıtarak okuyanı veya dinleyeni sıkmadan bitirilmelidir. Tanıtım yazıları genellikle tek bir olay veya nesne için yapılmalıdır. Çünkü farklı birden çok varlık veya olay için yapılan tanıtım sözleri eşit ağırlık sağlayamayacağı işin farklı kategoriler ortaya çıkarabilecektir. Kısa ve anlamlı tanıtım sözleri oluşturulurken eğer bir film için yapılacaksa film için belli bir süre ayırıp detaylarını ele alarak izlenmiş olması gerekmektedir.

kisa-ve-anlamli-tanitim-sozler

Film tanıtım yazıları genellikle karakterlerin film içindeki rolleri üzerine ağırlık vererek başlamalı ve detaylar kısmında içeriğinde oluşacak olaylardan kısa ve öz bahsedilmelidir. Öncelikle giriş bölümünde filmin konusu ve işlenmek istene konu anlatılmalı ve bu konunun hakkında fazla detaya inmeden bilgiler verilmelidir. Gelişme bölümünde film karakterlerinin özellikleri, filmdeki roller, yapabilecekleri enteresan davranışlar tanıtım yazısında yer almalıdır. Sonuç bölümünde ise filmin tam detaylarına inmeden olacak olayların nedenleri, nasılları ve niçinleri kısaca açıklanarak sonlandırılmalıdır. Kısa ve anlamlı tanıtım sözleri bir kişi için kullanılacaksa öncelikle bu kişinin tüm özelliklerinin biliniyor olması gerekir.

kisa-ve-anlamli-tanitim-sozleri

Tanıtımı yapılacak kişi bir film yıldızı veya dizi oyuncusu ise repliklerindeki oyunculuk yeteneklerine varıncaya kadar detaylı bir şekilde bilgi edinilmiş olunmalıdır. Bundan sonra tanıtım aşamasına geçilerek okuyucuyu sıkmayacak şekilde öncelikle kişinin yaşantısı ve kişisel bilgileri giriş bölümünde ele alınmalıdır. Gelişme bölümünde oyunculuk yeteneklerinden bahsedildikten sonra sonuç bölümünde bu güne kadarki başarılarından bahsedilmelidir. Kısa ve anlamlı tanıtım sözleri bir kitap için kullanılacaksa öncelikle kitabın okunmuş olması gerekir. Çünkü kitap hakkında bilgi verilirken yanlış bir cümle daha sonra kitabın okuyucuları tarafından fark edildiğinde dönüşü olmayan yanlışa dönüşebilecektir.

kisa-ve-anlamli-tanitim-sozlerinden

Tanıtım sözleri olarak örnek verilecek olursa; Gündemdeki televizyon dizilerinden Hayat Şarkısı: Zengin bir ailenin geçmişini unutmayarak eski dostuna vefa borcunu ödemeye çalışmanın ortaya çıkardığı olaylar zincirini oluşturmaktadır. Dizi oyuncularından Burcu Biricik: Çocukluk döneminden başlayan ezik hayatının acılarını etrafındakilerden çıkarmak için yapmadığını bırakmayan bir kişiliktir. Oyunculuk olarak tam not verilebilecek girdiği karakterin gereklerini tam anlamı ile yerine getiren bir oyuncudur. Kısa ve anlamlı tanıtım sözleri olarak kitap tanıtımı yapılacak olursa; Gelibolu: Savaş sırasında öldü zannedilen bir kahramanın yaşadığı anılarını yazıya dökülmüş halidir.

Bir önceki güzel sözümüz olan En Çok Okunan Ünlü sözleri başlıklı yazımızda En Çok Okunan Ünlü sözleri gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.