Komik Sözler

KOMİK SÖZLER

komik-sozler

Sözlerin düşündürücü özelliği yanında komik olma yönleri de vardır. En kötü anınızda bile bu sözler gülümsemenize yardımcı olabilirler. Genelde bunlar hiç beklenmedik anlarda ağızdan çıkan sözlerdir. Komik sözler de biraz ego biraz iğneleme biraz da gerçekler vardır. Acı ama gerçek denen türde sözlerdir bunlar. Hayatın olumsuz yönlerini dahi nükte ile hoş gösterip tebessüm ettirir insana. Mesela hayatın en kötü şeylerinden bir olan ölümü dahi alaya alarak tebessüm edilecek hale getirir. Yani “Maaşın ne kadar çok olursa olsun naşına bir pamuk yetiyor” derler işte bu hem düşündürür hem de tebessüm ettirir insanı. Halkımızın en çok duyduğu Nasreddin Hoca fıkrası gibi olan bu sözler hem düşündürür hem güldürür. Hayat her zaman ciddiyet kaldırmaya biliyor. İşte bu durumlarda komik sözler devreye giriyor. Konuşurken bu söz komik demeyiz tabi ki ama bizi rahatlatırlar. Devrimizde sosyal medya ile bu iş iyice yaygınlaşmış durumda.

komik-sozler-

İnsanlar normal de ayrılırken üzülürler lakin mesela; “Sana çıkma teklifi ediyorum işte, aklımdan çıkar mısın? “ sözü ayrılığın ve insanı bazen melankoliye sokan aşkın dalgaya alınması olayına örnek olabilecek bir sözdür. Kimi sözler vardır ki mantıksal açıklamalıdır mesela “ Bazı insanlar şekersiz içilen çayın içerisindeki çay kaşığı kadar anlamsızlar” işte bu şekilde hayattan örnek ile desteklenen hem komik olan hem de mantıklı olan sözler de vardır. Günlük alışkanlıklarımızdan ortaya çıkan bazı komik sözlerde vardır. Bunlardan bir de çay ile bütünleşen Türk halkına ithaf olarak “Vücudun yüzde yetmişi suysa bunun yüzde altmışı çay suyudur” ne kadar çok çay içildiğinin belirtisi olarak. Teknolojinin hayattaki yeri ile de doğru orantılı olarak insan ile benzetmeler de artmaktadır. Mesela “ Erkekler bluetooth gibidir yanındayken bağlantı iyidir lakin uzaklaşmaya başladıkça yeni aygıt arar” Bu da erkeklerin davranışlarının bir benzetmesi olarak kullanılmış hoş, komik bir sözdür.

komik-sozler-1

Komik sözler insanların morallerini düzeltmek ve neşeyi arttırmak için söylenen sözlerdir. Hayatın bazı yönlerini dalgaya alan söz grupları ile insanları gevşetmek amaçları vardır. Komik sözleri komik yapan da doğal olmaları ve içten geldiği gibi kullanılması ve ağır sanat dan uzak durulmasıdır. Bazı sözlerde vardır ki hayatın saçma tesadüflerini söyler, insan bu duruna güler sadece. Mesela öğrencilerin genelinin yaşadığı bir durum vardır. Çalışır çalışırsın da kimse görmez ama beş dakikalığına bilgisayarı açarsın ve baban o an odaya girer. Bunun gibi durumları açıklayan komik sözler de seninle aynı durumu yaşayanları görünce güler geçersin. Komik sözlerin hayatın ortak paydalarıdır aslında.

komik-sozlerden

Bir önceki güzel sözümüz olan Özel Günler İçin Sözler başlıklı yazımızda Özel Günler İçin Sözler gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.