Mevlana’dan Öğrendiklerimiz

Mevlana’dan Öğrendiklerimiz

 

Mevlanadan-Öğrendiklerimiz

Sevginin adı Mevlana ile birlikte anılır, onunla yücelmiş ve tüm dünyaya Konya’ dan yayılmıştır. Muhabbetin ikliminde aşkın iksiriyle kavrulan Allah dostları hep aynı yol gösterici ışığı yakmışlardır. Yaşadıkları çağda toplumsal huzurun ve doğruluğun savunucusu ve öğretmeni olmuşlardır. Kişisel ilişkilerden, toplumsal değerlere ve devlet kademesine kadar bir çok alanda öncülük etmiş bu seçilmiş insanların kutsi amaçla etrafında nice insanları toplanmıştır. Dünyanın ayağına gelip onun önünde saygıyla eğildiği bir şahsiyet olarak Mevlana’ nın bu kadar sevilmesi altındaki sır, tüm benliği ve muhabbetiyle her insanı yadırgamadan kuşatacak kadar büyük bir kalbe sahip olmasıdır. “Gel ! Ne olursan yine gel” diyerek bunu ispat etmiştir.

O, peygamber yolunda gidenlerin yaşayan örneği, varlığı etrafına huzur kaynağı, bir iman abidesi olan ve kendisiyle gurur duyduğumuz bir değerdir. “Ya göründüğün gibi ol yahut olduğun gibi görün” sözünün büyüsüyle, gerçek bir insanda olması gelen doğruluğa ve toplumları huzursuzluğa sevk eden yalancılık, sahtekarlık ve ikiyüzlülüğü yıkar atar. Gönül kapısının değerlerini o kadar vurgular ki, bir insana baktığınızda kalbinden başka bir şey göremez olursunuz. Tüm dünyaya mal olmuş bu insanın, sayısız güzel sözleri, birer duygu akışı ile insan olanın kalbine şifa, manevi dertlerine deva, ömrüne berekettir. “Alimler peygamberlerin varisleridir” buyururken peygamberimiz, her asırda böyle şahsiyetlerin varlığına işaret eder. Onlara uymanın, yollarını aramanın ve araştırmanın ne güzel bir uğraşı olduğunu söylemeye ne hacet. Allah dostlarının kalp ve ruhundan dökülen anlamlı sözler, birer mirastır.

Onlar bazen veciz sözleriyle, aşka ve hayata dair herkesin kendine göre çıkarımlar yapabileceği şekilde konuşurlar. İlahi aşkın temelinde Allah rızasını her şeyin üstünde tutmak vardır. Mevlana “Ey aşık ! sen çık aradan kalsın seni yaradan” sözüyle bahsettiği kişiliğin hat safhası ve insanın yüce leceği, meleklerden üstün makamlara noktalara işaret ediyor. Toplumsal huzur anlayış ,yardımlaşma ve güven için onu anlamaya ve anlatmaya ihtiyacımız var. Bu helaket ve felaket asrında yolunu kaybetmiş insanımıza elbette ki böyle Mevlanaların yolu ve hali yakışır.

Bir önceki güzel sözümüz olan Büyük Adamlar başlıklı yazımızda Büyük Adamlar gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.