Özlü Sözler

ÖZLÜ SÖZLER

ozlu-sozler

Hayatımızın her anında yer alan, iletişimi güçlendiren olgulardan biri de özlü sözlerdir. Özlü sözler bizlere geçmişten kalan ve dini, milleti olmayan ulusal kültürün ürünleridir. Yaşantımızı içerisindeki durumlara karşılık olarak söylenegelmiş bu sözler kimi zaman söyleyeni belli iken kimi zamanda anonim olarak kalmıştır. Anonim demek kim tarafından söylendiği bilinmeyen demektir. Özlü sözler bizlere öğüt niteliği taşıdığı gibi tecrübe ürünleri olarak sunulmaktadır. Etik kuralları da hatırlatan özlü sözler vardır. Ahlak insanın yaşantısını düzenleyen bir kavramdır. Herkese göre doğru olanların bütündür. Mesela iyilik yapmak ile ilgili Charron’un bir sözü vardır. “ Birisinden iyilik gören kişi, bu iyiliği hiç unutmamalı, iyilik yapan ise hemen unutmalıdır” der. İşte buradaki özlü sözde gayet net bir mesaj vardır.

ozlu-sozler-

Yaşadığımız coğrafyadan uzaklarda bir kişinin bu sözü dahi bizleri de ilgilendiriyor yani bu evrensel bir kültürün sebebidir. Özlü sözler bazen yüzlerce kelimeye bedel bir mana taşırlar. Anlatıp, anlatıp da istediğini söylemediğin anda kurtarıcı olabilirler. A.Saint Exupery “ Sevmek, birbirine bakmak değil, birlikte aynı yöne bakmaktır” diyor. İşte bu sözle de sevmek ile ilgili farklı bir bakış açısı ortaya konuyor. Bu da kavramın güzelliğini arttırıyor. Mesela sıkıntılı bir durum ile karşı karşıyasınız ve işin içinden çıkamıyorsunuz. Haklısınız fakat haklılığınızı gösteremiyorsunuz. Ama içinizde inancınız var çünkü ortada bir hakikat var. Ne demiş bir düşünür “Hakikat belki yaşlanır, fakat asla ölmez” işte bu söz o anlarda kulaklarınızda yankılansın ki hakikatin peşinde olun. Bu özlü söz ile inancınızı yitirmeyin.

ozlu-sozler-1

Doğru ve yanlış arasındaki kesin çizgileri ortaya koyar zaman zaman özlü sözler. Mesela Şeyh Sadi Şirazi demiş ki “Doğru söyleyip zincire vurulmak, yalan söyleyerek zincirden kurtulmaktan iyidir” yani bu özlü söz den de anlaşılacağı gibi doğru ve yalan sözün önemi net olarak vurgulanmıştır. İşte bu gibi sözler hayata yol tayin etmemizde oldukça öneme sahiptir. Öğütlerden yalnızca akıllılar faydalanırlar. İşte bu da bir söz aslında ve haklılık payı da var. Bunlar dışında da duyduğunuz sözler için işte bu benim düşündüğüm ve hissettiğim hatta yaşadığım ama bir türlü anlatamadığım, kelimelere dökemediğim duyguların, öz olarak ifadesi diyebilirsiniz. Özlü sözler aslında insanlığın birbirlerinden çok da farklı olmadığını gösteriyor. Yani çok farklı çevrelerden insanların, çeşitli görüşleri, duyguları ve inançları bir araya getirilip, aralarındaki bütünlük ortaya konduğunda daha net ortaya çıkmış oluyor.

ozlu-sozlerden

Bir önceki güzel sözümüz olan Ünlü Sözleri başlıklı yazımızda ünlü sözleri gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.