Saygı Ve Güven

Saygı Ve Güven

 

Saygı-Ve-Güven

Her türlü ilişkinin temelini saygı ve güven oluşturur. Bu temel çok geniş bir yelpaze için geçerlidir. Gerek duygusal ilişkiler ve gerekse ticari ilişkiler olsun hep bu yolla sağlam kalır ve yürür. Menfaatin ve bencilliğin ilişkilere bulaşması istenilen bir durum değildir. Tek merkezli ilişkiler her zaman yıkılmaya mahkûmdur. Mevlana Hazretleri “Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol” özlü sözüyle asıl anlatmak istediğimiz noktaya değinmiştir. Sahtekârlığın ve yalanın olmadığı temiz ilişkiler her iki taraf içinde devamlı verimli ve sorunsuz geçer. Anlık kazanç ve heveslerine yenilen insanların hayatta tutunması çok zordur.

Ailenin, Tüccar ve Müşterilerin ve Ticari ortaklıkların bu iki müesseseye çok ihtiyacı vardır. Kısa vadeli kazançlar cazip olsa da sonu sıkıntılıdır. Eğer karşınızdaki insana güven vermezseniz hangi tür ilişki olursa olsun size yakınlaşmaz. Yıkılan itimat ve güvenin tamiri hemen hemen imkânsızdır. İnsanların saygı ve sevgisini kazanmak kolay olmadığı gibi bunu elde tutmak ta çaba ve özveri ister.

Kişiler kendini güvende hissettikleri yerde olmaktan mutlu olurlar. Esnafın kısa vadeli kazancı için müşteriyi kazıklaması, kadının ve erkeğin birbirini aldatması, güven duyduğunuz birinin sizi dolandırması ne olursa olsun hayatın kaçınılmaz gerçeklerindendir. Duygusal ve ticari ilişkilerimizde daha ihtimamlı olmalıyız ki hem maddi hem de manevi yönden zarara uğramayalım. Seçicilik önemlidir; dikkat önemlidir. Saygınlık kazanmak kolay olmadığı gibi bunu kaybetmenin de zor olmayacağını belirterek yazımızı sonlandırıyoruz.

Bir önceki güzel sözümüz olan Ekmek Deyip Geçmeyin başlıklı yazımızda Ekmek, Ekmek Demek ve Ekmek Deyip Geçmeyin gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.