Zararın Neresinden Dönersen Kardır

Zararın Neresinden Dönersen Kardır

 

zararin-neresinden-donersen-kardir

Battı balık yan gider hesabıyla uçurumun kenarına getirdiğimiz hayatlarımıza kastımız ne? Kendi mutluluğumuzu kendi elimizle baltalayıp, yarar sağlamamızda imkan olmayan kötü işlerde ısrarımız niye. Hep inat damarı değil mi? Etrafımızda bizi yanlışlarımızdan alıkoyan ve öğüt verenlerin sayısı arttıkça daha bir anti sosyal ve dönüp dönüp aynı hataları yapmak hususunda daha bir iştiyakli oluyoruz. Bela gelip bize çattığında sevdiklerimizin kapısında hemen biti veriyoruz. Şunu unutmamak gerekir ayakları üstünde duran ve onca ikaza rağmen aynı işlere devam eden bize “seni bu konuda uyarmıştık” demelerinden kurtuluş yok. Hem onları dinlemediğimiz için yaşadığımız maddi ve manevi kayıptan kurtulmak için bize yardıma yaklaşmayacak lar.

Hep diyoruz “dost acı söyler” diye. Her seferinde bunu unutup yanlış adamların ve gönlümüzü okşayanların yanında olmaya devam ediyoruz. Peygamber “din nasihattir” demiştir. yaratanın ve büyüklerimizin hangi sözünde yararımıza olmayan bir şey bulunur? kendimize sormak lazım. Mutluluğun temeli üç varlığa dayanır. Bunlar can sağlığı, huzur ve karın tokluğu dur. Bunun haricinde, bu üçgenin varlığını tehlikeye atacak her oluşum ve her girişim diğerlerinin bozulmasını da sebebiyet verir. Kar zarar dengesi gözetilerek çoğu işe girilir ; çoğu müteşebbisler on düşünür bir adım atar, elbette cesur olanlar kazanır fakat aldığımız hayati kararlarda istişare ve akıl danışma, uğrayabileceğimiz zararları neticede en aza indirger. Zarardan dönmek aklın gereği ve kişinin hazır karıdır.

Ters mantıkla düşünürsek, kaybettiklerimiz elimizden çıkanlar ve geri gelme ihtimali olmayan şeylerdir oysa ki riske atmadığımız ve kaybetme ihtimalimiz bulunan girişimden kaçınmak bir kazançtır. Alışkanlıklarımızı kendimize ayak bağı yapıp ihtiraslarımızın peşinde hayatımızı tüketmeyelim. Şu fani dünyada, geçici menfaat ve hazlardan, heveslerden nasiplenip manevi kazancımızın olmadığında ve asıl burada zarar ettiğimizde her iki dünyamızı da sarsa cağımızı unutmamalıyız.

Bir önceki güzel sözümüz olan Sevgi Anlatılmaz Yaşanır başlıklı yazımızda Sevgi Anlatılmaz, Sevgi Yaşanır ve Sevgiyi Anlatılmaz Yaşanır gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.