Ünlü Sözleri

ÜNLÜ SÖZLERİ

unlu-sozlerinden-

Ünlü sözleri deyince akla gelen isimler şairler, politikacılar, yazarlar, hükümdarlar, sanatçılar gibi pek çok tanıdık isim akla gelmektedir. Bu bahsettiğimiz ünlülerin sözleri tarihe kaydolmuş ve biz halktan insanların kullanımlarına sunulmuşlardır. Bu sözler kimi zaman öğüt niteliğinde kimi zamanda hayata dair notlar niteliğinde tarihin sayfalarına işlenmiş ve oradan da bizlere ulaşmışlardır. Genel olarak sözler hayatın içinde çarpıklaşmış olayları bir şeylere benzeterek anlaşılmasını kolaylaştırmak amacı ile söylenegelmiştir. Hayata yön veren, kelimeler ile akılları başka yönlere sürükleyen bu sözler insanlarda genellikle hoş bir eda bırakır. Kimi zaman kırılan kalplere merhem olur kimi zaman acı gerçekleri sunar. Kimi zaman unutulmuşları hatırlatır bu sözler. Neyzen Tevfik den Nejat İşlere, Jonny Deep’den Albert Einstein’a oldukça geniş bir alandan söz ediyoruz.Bu kişiler her ne kadar birbirlerinden alakasız olsalar da ortak noktaları hayatın içinde olup insanlara kendilerinden bir parça bırakmalarıdır.

unlu-sozlerinden

Söz evrenseldir. Duygular ortak yaşanır. Susan insanlığın konuşan dilleri olur bu sözler. Hissedip de söyleyemediklerinin birer yansıması olurlar. Pek çok kişi yaşadıklarının yalnızca kendisine has olduklarını düşünebilir ancak bunun gibi ünlülerin sözlerini duyunca durumun böyle olmadığını daha iyi anlarlar. Bazı sözler de vardır ki tecrübe ürünüdürler. Yaşanmışlıklar sonucu ve hayattan çıkarımların bir ürünü olarak oluşmuşlardır. Bir takım sözler de dünya görüşlerinin yansımaları olarak ortaya çıkabilirler. Mesela Malcom X ya da Fidel Castro veya Adolf Hitler her biri farklı dünya görüşlerine sahip kişilerdir. Onlar da bu görüşlerinden kendilerine yansıması sonucunda tarihe notlar bırakmışlar ve o notları şuan biz okuyoruz ardından da çıkarımlarda bulunuyoruz.

unlu-sozleri

Ünlü sözleri bizlere hayatı okumamızda yardımcı olurlar. Anlatamadıklarımızın başkaları tarafından birkaç kelime ile anlatıldığını görünce kendimizi daha iyi ifade edebiliriz. Ünlülerin aslında bizlerden çok da farklı olmadıklarını görebiliriz. Ünlü sözleri farklı bakış açılarını bizlere sunar. Bunları kimi zaman bir kitap köşesinde kimi zamanda televizyon dizisinde kimi zaman bir şiirin mısralarında görürüz. Sonra da işte bu deriz içimizden, bende bunu söylemeye çalışıyorum zaten deriz ya da doğru söylüyor cidden böyle deriz. Yani birileri bazı şeylerden çıkarımlar yapmış bu sözleri söylemiş ve bundan sonra bu sözlerden de çıkarımlar yaparız. Hayat olaylar, olaylardan çıkarımlar ve çıkarımlardan yeni olaylardan oluşan bir döngü diyebiliriz. Bu yüzden de ünlü sözleri bizlere yardımcı olacak çıkarım kaynakları olarak görebiliriz. Veya onlara bizim tercümanlarımız da diyebiliriz.

unlu-sozleri-1

Bir önceki güzel sözümüz olan Başarı Sözleri başlıklı yazımızda başarı sözleri gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.