Akılda Kalıcı Dini Sözler

Akılda Kalıcı Dini Sözler

akilda-kalici-dini-sozler-listesi

Akılda kalıcı dini sözler inançlarımızı daha iyi anlayarak yerine getirme konusunda yardımcı olan cümleler olmaktadır. Aynı zamanda insanlar arasında iyi dilerken Allah katında kabul olması için söylene sözlerdir. Bu konuda insanların içinden gelen iyi duyguların eseri olarak günümüzde sosyal medyada veya mobil cihazların SMS gönderme kolaylıkları ile daha çabuk iletişim sağlanmaktadır. İnsan inandığı gibi yaşamazsa bir süre sonra yaşadığına inanmaya başlar. Bir insana imandan sonra verilmiş olan en hayırlı şey sahila bir kadındır. İnsanın gözünü haramdan koruması en hayırlı şehvet perdesidir. İnsan asla haksızlığın karşısında eğilmemeli, çünkü hakkıyla beraber şerefini de kaybeder.

akilda-kalici-dini-sozler-listeleri

İnsanlar lüzumsuz şeylerin peşinden koşarken, lüzumlu şeyleri kaçırır. Edep insanın aklının sureti olmaktadır. Toplum içinde insanlar ile öyle geçinmelisiniz ki, öldüğünüzde düşmanlarınız bile arkanızdan ağlamalı. İnsan uzun mesafelere ulaşabilmesi için önce kısa mesafeleri aşması gerekir. Zaman sürekli akıp giden bir nehir gibidir. Sonu ise uçsuz bucaksız bir deniz olmaktadır. Eğer akıp giden nehre kapılırsa insan. Gideceği yer şüphesiz cehennemdir. Suyun tatlı olduğu anlaşılırsa başı da o kadar çok kalabalık olur. İnsanın sahip olduğu kibir beline bağlanmış taş gibidir. O taşla ne yüzmek mümkündür, ne de uçmak. Kul olana kendiliğinden bela gelmezmiş. Hak bela yazmazmış kul azmadığı sürece.

akilda-kalici-dini-sozlerden

Ne zaman mal cimrilerin eline geçerse, silah korkakların, karar alma hakkı da zayıfların eline geçerse o zaman işler döner tersine. Akılda kalıcı dini sözler kapsamında ele alına bu cümleler hatalı yapılan davranışların hak yolundan giderek düzeleceğini göstermektedir. Basit gibi görüne her cümlenin içinde derin anlamlar yatmaktadır. Sakladığın hayırlı bir sır senin esirin olur. Saklamayı bırakırsan olursun sen ona esir. Herkes elinden geldiğince etrafına bir lokma verip yardım edebilir. Fakat boğaz vermek Allah’a mahsustur. Rabbimden dileğim öyle insan koysun ki gönlüne ama o insan rabbimin de sevdiği olsun, sana öyle bir göz versin ki o gözünle sadece rabbine bakabilesin.

akilda-kalici-dini-sozler

Derinden gelen ince sözler keskin bir kılıç gibidir. Koruyacak kalkanın yoksa geride dur. Akılda kalıcı dini sözler en yakınlarından alacağın hayır dualarının hayatına ne derece etkili olacağını göstermektedir. Dini anlam içeren bu sözler geçmişte kazanılan tecrübelerden yola çıkarak söylenmiştir. Günümüzde yazılı haberleşme yerine sosyal medya aracılığı ile ve mobil cihazlar yardımı ile gönderilen notlar iletişim sorununu çözmektedir. Bayramlarda ve Cuma günleri, kandillerde gönderilen bu tür dini sözler herkesin arasındaki bağları kuvvetlendirmektedir.

Bir önceki güzel sözümüz olan Derin Anlamlı Sözler başlıklı yazımızda Derin Anlamlı Sözler gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.