İyi ki Varsın Demek

 ” İyi ki Varsın ” Demek

 

iyiki-varsin-demek

Çok sevip değer verdiğimiz, tanıdığımız sürece bizleri hiç pişman etmemiş insanlar için kullandığımız samimi bir sözcüktür. Onlarca , yüzlerce insan tanımamıza rağmen , çok azı için” İyi ki Varsın” deriz.Yaşantımız boyunca bazen kasıtlı , bazen de farkında olmadan tanımış olduğumuz insanları kendi içimizde ayrı kategorilere koyarız . Kimi hangi kategoriye koyduğumuzu ve koyacağımızı , aslında nerede olması gerektiklerini , insanların bize olan davranışları , sevgileri , saygı ve ilgileri belirler.

Rutin gün içinde görüştüğümüz insanlar ayrıdır , sık vakit geçirdiğimiz her türlü sevinç ve hüzünlerimizi paylaştıklarımız ayrıdır.Yıllarca tanıdığımız halde evine gitmediğimiz ve evimizde hiç ağırlamadığımız ama tanıdığımız insanlarda vardır. Özel günlerimize değer verip hatırlayanlar ve ihtiyacımız olduğunda geceyi gündüzü ayırt etmeksizin imdadımıza koşanlar en çok ” İyi ki Varsın” demeyi hak edenlerdir.Bu sözcüğün manevi değeri daha güçlüdür ve adeta sözcük aracılığı ile kucaklaşma biçimidir . Cesaret gerektiren anlarda yalnız bırakmayan sevdiklerimize yakışır en çok.Birinin size bunu demesi muhteşem bir şeydir ama , ” İyi ki Varsın” dedirtebilmek paha biçilemez.Sadakat , samimiyet , özveri ,sevgi ve saygı gerektirmektedir.Hak edilmeli ve basitçe söylenilmemelidir.Nitekim herkes önüne gelene ” İyi ki Varsın” demez. Bu sözcük karşındaki insana bir çok dediğin anlamına gelir.”Unutmayacağını biliyordum , geleceğinden emindim , seni çok seviyorum ” demenin özetidir ” İyi ki Varsın”.

Ansızın yaşanan olaylarda daha çok anlam kazanır.Açıkçası çıkar ilişkileri için kullananlar olsa da , bu kıymetli sözcüğü lekeleyebileceklerine inanmıyorum . Ne mutlu her imkanını kullanıp gerektiğinde dostlarının yanında olup bu cümleyi işitenlere . Ne mutlu her anlarında ” İyi ki Varsın” diyebilecek birilerine sahip olanlara …

Bir önceki güzel sözümüz olan Kimilerine Gün Bitmez Kimilerine Gün Yetmez başlıklı yazımızda Kimilerine Gün Bitmez ve Kimilerine Gün Yetmez gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.