Özlü Sözlerle Hoca Nasrettin

Özlü Sözlerle Hoca Nasrettin

 

Özlü-Sözlerle-Hoca-Nasrettin

Aslında Nasrettin Hocanın büyük bir Allah dostu olduğunu ve insanlara doğruluğu muzip bir şekilde anlattığına inanacak delillerimiz de var. Her hikayesinin altında büyük sırlar her deyişinde insanlık adına çok yararlı sözler bulunmaktadır. Bu güzel sözler, zamanla yayılıp günümüze kadar intikal etmiştir. Çoğumuz bilir. Nasrettin Hoca komşusundan aldığı kazanı geri iade ettiğinde her defasında fazladan bir kazan daha verirdi. Bir gün kazanı geri vermek istemedi ve “komşu, başın sağ olsun senin kazan öldü ” dedi. Şaşkınlık içindeki komşusunun “Hiç kazan ölür mü Hoca” sorusuna, “Komşu komşu doğurduğuna inanıyorsun da öldüğüne neden inanmıyorsun” şeklinde cevap verir. Bu hikayesinde, insanların menfaatleri doğrultusunda işine geldiği gibi hareket edip işine geldiği şeylere inandığını vurgular.

Nasrettin Hoca, Gönlümüzü fethedip toplumumuza mal olan bir şahsiyettir. Ümitsizlik kavramını, inancı yada boş hayaller peşinde koşmayı, göle maya çalarak “Ya tutarsa !” sözleriyle ortaya koyar. İnsanların ancak hak ettikleri şeyi isteyebileceğini ve bunun en adili olduğunu “Parayı veren düdüğü çalar” ile dile getirir. Bu yönüyle bir çok hikayesinde, sayısız hikmetleri barındıran sözleriyle hayatımıza ışık tutmuştur. Toplumun yapı taşı, gelenek ve göreneklerinin sahiplenicisi, insanların için önder olan bu şahsiyetler, Tarihimizde en sevilen ve benimsenen karakterlerdir. “Bir musibet bin nasihatten hayırlıdır” deyimindeki musibet gelmeden büyüklerin sözlerine kulak vermek lazımdır. Peygamberimiz “Din nasihattir” buyurmuş. Kitabımız Kuran, kıyamete yakın zamanda, kurtulacakların iyiliği ve doğruluğu tavsiye edip, kötülüklerden insanları alıkoymak üzere çalışan ve nasihat edenler olduğuna sayısız yerde vurgulamaktadır. “Dost acı söyler” “Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar” hesabı sevdiklerimiz bizim kötülüğümüzü istemez ve bize yardımdan başka bir amaç gütmezler Belki de bu yüzden hep yasaklayıcı oldukları için pek sevilmiyorlar ve onlarla vakit geçirmekten mutlu olmuyoruz.

Bir önceki güzel sözümüz olan Burası Köroğlu'nun Dağları başlıklı yazımızda Burası Köroğlu'nun Dağları, Köroğlu ve Köroğlu Dağları gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.