Whatsapp Durumları 2017

Whatsapp Durumları 2017

 

Teknoloji bu kadar gelişmemişken, internet, sosyal paylaşım ortamları ve mesajlaşma uygulamaları yok iken, mektuplar vardı. Mektup yazamayanlar, yazmaktan utananlar, gönderemeyenler direk olarak konuşmak istedikleri kişinin kapısına giderlerdi. Birisi ile görüşüleceği zaman, önceden haberleşilir ve buluşma yerine tam o saatte gidilirdi. Fakat geç kalma, bir iş çıkması, gelememe gibi durumlarda ise yapacak bir şey yok idi. Buluşma yerine gelen kişi bir kaç saat bekler ve sonra geri evinin yolunu tutardı. Günümüzde ise bütün dünya elimizin altında ve her anımız anında başka birisini gönderip, onunla paylaşabiliyoruz. Whatsapp’ dan Öncesi İnternet ilk çıktığı zamanlar, özellikle ülkemizde çok yavaş idi. 56K diye tabir edilen modemler ile, telefon çevrilerek internete girilmeye çalışırdı insanlar. Telefon çalışmaz, önemli bir telefon beklendiğinde internet kullanılmazdı. Bu zamanların en önemli mesajlaşma uygulamaları ise IRC, ICQ gibi internet tabanlı chat yani sohbet oda programlarıydı. Bu sohbet odalarında ise şimdiki gibi resimler, durumlar mevcut değil idi.

whatsapp-durumlari-2017

Herkesin bir rumuzu ve girebileceği farklı adlarda, farklı konuların döndüğü odalar mevcuttu. Birisi ile tanışmak, bir muhabbet kurmak, ilerletmek belki de görüşmek o zamanlar için çok zor idi. Bir süre sonra ise Microsoft Messenger ile karşımıza çıktı ve o günden sonra mesajlaşma olayının ardı arkası kesilmedi. Windwos Live Messenger adı ile 2009 – 2010 yıllarıan kadar yani Facebook’ un yükselmeye asıl başladığı yıllara kadar altın bir çağ yaşadı. 2011 yılında artık messenger kullanan çok az insan var idi. Zaten bir süre sonra boşa kürek çektiğini anlayan MS’ da Messenger sunucularını kapattı. Artık o zamanlar alınmış olan MSN adresleri, şimdi mail adresleri olarak kullanılmakta. Messenger devrinden sonra ise müthiş bir Facebook furyası başladı. İnsanların her türlü bilgilerini, anılarını paylaşabildiği bir MSN gibiydi adeta. Mesajlaşmanın yanında di ek özellikler Facebook’ u çok cazip kılmıştı. 2012 yılının başlarına doğru ise Android işletim sisteminin gelişmesi ile Whatsapp ortaya çıktı. Mesajlaşma kültürüne bir kült olarak oturacak program olacaktı.

whatsapp-durumlari

İlk çıktığından bu günü kadar artık birinden telefon numarası alınca “Whatsapp’ ın var mı ?” sorusunun da dilimize yerleşmesine sebep oldu. Whatsapp, tam manasıyla bir fenomen oldu ve zaten yakın bir zamanda Facebook tarafından satın alındı. Whatsapp Whatsapp, temel olarak baktığımızda MSN ile çok benzerlikler göstermekte. Kişi listesi, mesajlaşma, durum, sonradan eklenen görüntülü arama, grup mesajlaşmaları, dosya alışverişi ve daha bir çoğu. Whatsapp çıktığında tıpkı MSN’ de olduğu gibi herkes durumlarını farklı şekillerde doldurmaya başladı. Whtasapp durumları 2017 yılına kadar çok değişiklikler geçirdi. Emojii denilen surat ifadeleri eklendi, yazılan eski durumların listelenme özelliği çıktı, hatta durumu belirli kişilerden gizleme gibi bazı özellikler de sonradan programa eklendi.

whatsapp-durumlari-2017-

Fakat ilk çıktığı günden Whatsapp durumları 2017 yılına kadar hep özenle hazırlandı ve aşık kişilerin karşısındakine laf atma çabalarına aracılık etti. 2017 ve Durum Kalktı Evet 2017 yılında gelen bir güncelleme ile Whatsapp’ da durum güncelleme olayı kaldırıldı. Yani Whatsapp durumları 2017 yılında yerini “Hikaye Özelliği” adı verilen, ilk olarak Snapchat’ de daha sonra ise Instagram’ da kullanılan bir özelliğe bıraktı. Bu hikaye özelliğinde paylaşılan durumlar, resimler o anlık oluyor ve bir süre sonra siliniyor. Fakat bu durum karşısında bütün kullanıcılardan olumsuz tepkiler gören geliştirici ekip Facebook ise, daha özellik adam gibi kullanılmadan kaldırma kararı aldıklarını ve gelecek ilk güncelleme ile durum sisteminin tekrar getireceğini Twitter üzerinden belirtti.

Bir önceki güzel sözümüz olan Giden Sevgiliye Sözler başlıklı yazımızda Giden Sevgiliye Sözler gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.