İstediğin Bir Şey Olursa Bir Hayır , Olmazsa Bin Hayır Ara

İstediğin Bir Şey Olursa Bir Hayır , Olmazsa Bin Hayır Ara! (Hz.mevlana)

 

istedigin-bir-sey-olursa-bir-hayir-olmazsa-bin-hayir-ara

Hayalini kurduğumuz , çok arzu ettiğimiz bir şey gerçekleşirse amacımıza ulaşmışız demektir.Fakat hakkımızda hayırlı olup olmadığı sonuçları ancak yaşadıkça belli olacaktır. Tüm imkanları seferber ettiğimiz halde olmuyorsa üzülmek , isyan etmek yerine , olmayışının altında bir hayır aramamız gereklidir.Belki de istediğimiz şeye sahip olsaydık ,hayal ettiğimiz derecede bizi mutlu etmeyecekti.Elde edince belki de keşkeler , acabalarımız olacaktı.Kim bilir belki de Allah , bizi bir şer yaşayıp üzülmemizden esirgiyor,daha hayırlı kapılar açacağı için zamana bırakmamızı istiyordur.

Hayatımızda defalarca arzu edipte ulaşamadığımız şeylere o an çok üzülüp,sonrasında iyi ki olmamış dediğimiz çok şey yaşanmıştır.Zamana bırakmak,beklemek çok huzursuzluk verici olsa da sonu her defasında güzel neticelenir.Zaten sahip olduğumu her şey Allah nasip ettiği için bizim olmuştur.Olmayan tüm planlarda ya bizim nasibimiz değildir ya da tabiri caizse üzülmememiz için ipten alınmak gibidir.Zaten bir şey olacaksa kimse kimsenin rızkını yiyemez,yaşanacak bir şey var ise de hiçbir şey önüne geçemez. Yanlış atılan adımlarda ısrarlı oldukça bir çok insan birlikteliğinde ayrılığı ,iş hayatında iflası ,kısacası mutsuzluğu hayatına ısrarla davet etmiştir.

Önümüzde yakınlarımızın yaşadığı bir çok olaydan ders almayı becerebilirsek , en doru tercihleri yapmamız , diğer seçenekleri görebilmemiz ve imkanlarımızı biraz daha zorladığımızda mutlu olmak kaçınılmazdır.Adına ister kaderci olmak deyin , isterseniz Pollyanna’ cılık , zamana bırakmak pes etmek değil aksine kurtuluş ve mutluluk için en doğru adımı atmaktır.Bu süreçte en güvendiklerimiz den yardım ve akıl almak ta bu durumu aşmamızda en yardımcı faktördür. Umarım hakkımızda hayırlı olacak tüm isteklerimize ulaşır, hayırsız olup bizi üzecek tüm beklentilerimizden bir an önce döneriz.

Bir önceki güzel sözümüz olan Özel Günler başlıklı yazımızda özel günler gibi etiketlerin yer aldığı sözler bulunmaktadır.